subject Θεσσαλία Κρίση τραπέζι ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Αρβανιτόπουλος – Πελεγρίνης: &…
writer Felicitas
email felicitasarent@charter.net
date 24-08-24 09:37
hit 2

본문

ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Να διορθωθούν τα "λάθη" στις λίστες για τη διαθεσιμότητα ζήτησε ο Πρύτανης το ΕΚΠ - 'Εκτακτη συνάντηση Αρβανιτόπουλου με τον πρύτανη του Μετσόβειου Πολυτεχνείου - Αύριο η συνάντηση real estate βολος του υπουργού Παιδείας αποθηκεσ προσ ενοικιαση βολος με τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και..."

Αρβανιτόπουλος – Πελεγρίνης: "Βούλησή μας να ανοίξει το Πανεπιστήμιο Αθηνών" ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ
<script></script>

Να διορθωθούν τα "λάθη" στις λίστες για τη διαθεσιμότητα ζήτησε ο Πρύτανης το ΕΚΠ - 'Εκτακτη συνάντηση Αρβανιτόπουλου με τον πρύτανη του Μετσόβειου Πολυτεχνείου - Αύριο η συνάντηση του υπουργού Παιδείας με τον Πρύτανη του πανεπιστημίου Θεσσαλίας και τη Δευτέρα με τον Πρύτανη του ΑΠΘ – Όχι των διοικητικών υπαλλήλων σε ραντεβού με Αρβανιτόπουλο

Μαραθώνιες είναι οι διαβουλεύσεις του υπουργού Παιδείας με τους Πρυτάνεις των πανεπιστημίων που παραμένουν εδώ και εβδομάδες κλειστά. Αυτή την ώρα, σε μια εξέλιξη της τελευταίας στιγμής, ο κ. Αρβανιτόπουλος κάλεσε στο γραφείο του τον πρύτανη του Μετσόβειου Πολυτεχνείου Σίμο Σιμόπουλο .



Νωρίτερα είχε ολοκληρωθεί, έστω σε "δύο πράξεις", η συνάντηση του υπουργού Παιδείας Κων. Αρβανιτόπουλου με τον πρύτανη Θεοδόση Πελεγρίνη από το Πανεπιστήμιο Αθηνών, που στην ουσία είναι το μόνο Πανεπιστήμιο που παραμένει κλειστό για τρεις περίπου μήνες, λόγω της απεργίας των διοικητικών υπαλλήλων.



Υπουργός και πρύτανης εξέφρασαν τη βούλησή τους για ανοιχτό Πανεπιστήμιο. Ο κ. Πελεγρίνης πάντως έθεσε κάποια αιτήματα τονίζοντας :«Το πανεπιστήμιο Αθηνών διέρχεται τη μεγαλύτερη κρίση στην ιστορία του» ενώ είπε ότι θα μεταφέρει στη Σύγκλητο τα όσα συζήτησε με τον υπουργό.



"Το μείζον πρόβλημα είναι να λειτουργήσει. Κλήθηκα από τον υπουργό Παιδείας και συζητήσαμε τα προβλήματα που προέκυψαν. Πρέπει να διορθωθούν τα λάθη στις λίστες για την διαθεσιμότητα", πρόσθεσε ο πρύτανης του πανεπιστημίου Αθηνών και συμπλήρωσε: "Αναμένω απαντήσεις. Θα θέσω όσα συζητήσαμε στα αρμόδια όργανα του πανεπιστημίου. Βούληση του υπουργού και δική μου είναι να ανοίξει το πανεπιστήμιο", ενώ ερωτηθείς σχετικά με τις σχέσεις του με τον υπουργό απάντησε: "Ποτέ δεν ήταν κακό το κλίμα ανάμεσα σ' εμένα και τον υπουργό Παιδείας".



Ο κ. Πελεγρίνης είχε συναντήσει και το πρωί τον κ. Αρβανιτόπουλο ενώ αργά το μεσημέρι στο γραφείο του υπουργού εισήλθε ο πρύτανης του πανεπιστημίου Ιωαννίνων Τρ. Αλμπάνης, ο οποίος εξήλθε χωρίς να κάνει δηλώσεις. Όπως επισημαίνεται πάντως σε ανακοίνωση της Συγκλήτου: "το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, ανακαινισμενα σπιτια βολος από την αρχή του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους, αγορα διαμερισμα βολος αντιμετωπίζει τις αρνητικές συνέπειες της πολιτικής των υπουργείων Παιδείας και Θρησκευμάτων και Διοικητικής Μεταρρύθμισης, ακινητα βολος ευκαιριεσ που επιβάλλουν την πλήρη αποδιοργάνωση της διοικητικής λειτουργίας του".



Για το λόγο αυτό η Σύγκλητος αποφάσισε τη συμβολική αναστολή της διοικητικής λειτουργίας του Πανεπιστήμιου Ιωαννίνων, την ερχόμενη Δευτέρα 25 Νοεμβρίου.



Η Σύγκλητος υποστηρίζει ότι η οριστική διαθεσιμότητα των 48 διοικητικών υπαλλήλων, σε συνδυασμό με την προηγούμενη προ ενός έτους διαθεσιμότητα άλλων 19 υπαλλήλων, πλήτ ΤΕΙ τις πιο καίριες και απαραίτητες δομές του πανεπιστημίου, γεγονός που οδηγεί σε πλήρη αδυναμία λειτουργίας του.



Την ίδια ώρα τροποποιήθηκε το πρόγραμμα των συναντήσεων με τους υπόλοιπους πρυτάνεις με αποτέλεσμα αύριο ο κ. Αρβανιτόπουλος να συναντηθεί με τον πρύτανη του πανεπιστημίου Θεσσαλίας Γ. Μεσσήνη και τη Δευτέρα με τον πρύτανη του ΑΠΘ Γ. Μυλόπουλο.



Οι διοικητικοί υπάλληλοι εξάλλου, που είχαν προσκληθεί να καθίσουν στο "τραπέζι του διαλόγου" ανακοίνωσαν ότι δεν το επιθυμούν, ενώ μετά την απόφαση της Ομοσπονδίας τους για 48ωρη απεργία Δευτέρα και Τρίτη οι Σύλλογοι του ΕΚΠΑ και του ΕΜΠ επικύρωσαν την απόφασή τους να συμμετέχουν σε αυτή. Τη Δευτέρα επίσης, αναμένεται να συνεδριάσει η Σύγκλητος του ΕΜΠ, Η Σύγκλητος του πανεπιστημίου Αθηνών αποφάσισε τη συγκρότηση Επιτ ροπής , υπό τον Πρύτανη, από τα μέλη της Συγκλήτου Θ. Φορτσάκη Πρόεδρο της Νομικής Σχολής Αθηνών, Μ. Δημόπουλο Πρόεδρο της Ιατρικής Σχολής και Ελ. Καραμαλέγκου Πρόεδρο του Τμήματος Φιλολογίας, προκειμένου να απευθυνθεί στον Πρωθυπουργό και τον Αντιπρόεδρο της κυβέρνησης, έτσι ώστε με παρέμβασή τους να οριστεί διαμεσολαβητής που θα συζητήσει με τα δύο μέρη προς άρση του απόλυτου αδιεξόδου και με σκοπό να λειτουργήσει το Ίδρυμα με δίκαιο και αποτελεσματικό τρόπο προς το συμφέρον του πανεπιστημίου και της ελληνικής κοινωνίας γενικότερα.



Τα μέλη της Συγκλήτου εκφράζουν για άλλη μία φορά τη σταθερή θέση τους να επαναλειτουργήσει πλήρως το Πανεπιστήμιο Αθηνών και δηλώνουν πως εμμένουν στην απόφασή τους να θέσουν στη διάθεση του Πρύτανη τις παραιτήσεις τους, παρά την άρνηση του Πρύτανη να τις αποδεχθεί.



Την Παρασκευή ο κ.Αρβανιτόπουλος συναντήθηκε με τον πρύτανη του πανεπιστημίου Πατρών Γιώργο Παναγιωτάκη και τον πρύτανη του Οικονομικού πανεπιστημίου Κωνσταντίνο Γάτσιο, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν σε θετικό κλίμα.



ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Αντ. Σαμαράς: «Συγγνώμη, δήμαρχε, που έφτασα πριν από σένα!»

Αιφνιδιαστική εμφάνιση του Πρωθυπουργού στο δείπνο Μιχελάκη - δημάρχων σε ταβέρνα της Κηφισιάς

Σε ιδιαιτέρως φιλικό κλίμα δείπνησαν το βράδυ της Δευτέρας, στη γνωστή ταβέρνα της Κηφισιάς, «Τηλέμαχος», ο πρωθυπουργός, Αντώνης Σαμαράς, ο υπουργός Εσωτερικών, Γιάννης Μιχελάκης και δήμαρχοι της Αττικής, που εκλέγονται στη Β' Αθηνών.



Ο πρωθυπουργός, αλλά και ο υπουργός Εσωτερικών, άκουσαν τις απόψεις των δημάρχων για το νομοσχέδιο που προωθεί η κυβέρνηση και προβλέπει τις αλλαγές στον τρόπο εκλογής δημάρχων και δημοτικών συμβούλων στις αυτοδιοικητικές εκλογές του Μαΐου 2014, ενώ ενημερώθηκαν και για τα θέματα που απασχολούν την Τοπική Αυτοδιοίκηση.

 

Η είδηση ωστόσο είναι ότι οι δήμαρχοι δεν είχαν ενημερωθεί για την παρουσία του Πρωθυπουργού, καθώς εκείνος εμφανίστηκε αιφνιδιαστικά στην ταβέρνα στις 10 το βράδυ.



Κάποιοι από τους δημάρχους μάλιστα είχαν αποφασίσει να μην παραστούν, προφανώς επειδή θεώρησαν ότι η προγραμματισμένη συνάντησή τους με τον υπουργό Εσωτερικών, κ. Γιάννη Μιχελάκη, θα ήταν υπόθεση ρουτίνας.



Ο πρωθυπουργός, ωστόσο, είχε διαφορετική άποψη και έδωσε κανονικά το «παρών», προκαλώντας... πανικό στους απόντες.



Αμέσως, σήμανε συναγερμός και όσοι απουσίαζαν σχεδόν... τσακίστηκαν για να ανέβουν στην Κηφισιά, με απόκλιση από μισή μέχρι μία ώρα, ανάλογα με την περιοχή που βρισκόταν ο καθένας.



Ο κ. Σαμαράς δεν άφησε να περάσει απαρατήρητη η απουσία τους και, απευθυνόμενος σε έναν εξ αυτών, του είπε: «Συγγνώμη, δήμαρχε, που έφτασα πριν από σένα».



Τότε, ο κ. Μιχελάκης πήρε το λόγο και, απευθυνόμενος προς τους παρευρισκόμενους, πρόσθεσε χαριτολογώντας: «Αν ταξιδέψεις με τον πρωθυπουργό, για να τον προλάβεις, πρέπει να φύγεις με την προηγούμενη πτήση!».
ΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το "μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, μονοψήφιο, δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν "ελάτε να πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, αγγελιεσ για ενοικιαση σπιτιων βολος να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζοντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ
  • 페이스북으로 보내기
  • 트위터로 보내기
  • 구글플러스로 보내기
  • 블로그 보내기
  • 텔레그램 보내기

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

이전글 다음글