subject αισιοδοξία μέτρα κοινωνία ψυχολογος - Οικονομία - ΕΒΕΑ: Ένας στους τρε…
writer Reva Mcclure
email revamcclure@gmail.com
date 24-10-08 08:22
hit 2

본문

ψυχολογος Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, άμεση ενημέρωση για όλες τις εξελίξεις, Αίτια συμπεριφορών Διασκέδαση – Ψυχαγωγία και Αθλητισμός

- Οικονομία - ΕΒΕΑ: προσωπικη αναπτυξη βιβλια Ένας στους τρεις αδυνατεί να πληρώσει φόρο εισοδήματος ψυχολογος Οι δείκτες απαισιοδοξίας για την πορεία της εθνικής μας οικονομίας και τα οικονομικά των νοικοκυριών πέφτουν στα χειρότερα επίπεδα από τις αρχές του 2013, σύμφωνα με τα συμπεράσματα της πέμπτης ποσοτικής έρευνας για φέτος, που δημοσιοποίησε σήμερα το Εμπορικό και Βιομηχανικό Επιμελητήριο Αθηνών.



Η έρευνα «Οικονομικό Βαρόμετρο», πραγματοποιείται κατ εντολή του ΕΒΕΑ από την εταιρία ALCO, ενώ τα ευρήματά της επεξεργάζονται από το Κέντρο Μελετών και έρευνας του ΕΒΕΑ. Η έρευνα διεξήχθη μέσω τηλεφωνικών συνεντεύξεων σε δείγμα 1.000 ατόμων ηλικίας 18 και άνω από όλη την Ελλάδα, ψυχολογος Γλυφάδα το χρονικό διάστημα μεταξύ 20 και 23 Νοεμβρίου 2013.



Δίνοντας στη δημοσιότητα την έρευνα ο πρόεδρος της ΚΕΕ και του ΕΒΕΑ Κωνσταντίνος Μίχαλος σχολίασε: Αναπτυξιακά στάδια «Είναι φανερό ότι η γενικότερη στάση των δανειστών μας έχει επιβαρύνει το ήδη δυσμενές κλίμα που επικρατεί στην ελληνική κοινωνία.



Αυτό αποτυπώνεται και στο τελευταίο Οικονομικό Βαρόμετρο του ΕΒΕΑ, με τους δείκτες αισιοδοξίας και απαισιοδοξίας για την πορεία της εθνικής μας οικονομίας και τα οικονομικά των νοικοκυριών να πέφτουν στα χειρότερα επίπεδα από τις αρχές του 2013. Το δυσμενές αυτό κλίμα επιτείνεται από την εκτίμηση των πολιτών ότι η διάσταση απόψεων μεταξύ κυβέρνησης και τρόικας θα καταλήξει σε πρόσθετα οριζόντια μέτρα και εν τέλει σε νέο Μνημόνιο».



Αναλυτικότερα, το πρώτο από τα δυο ερωτήματα που θέ ΤΕΙ κάθε δίμηνο το ΕΒΕΑ αφορά τη γνώμη των πολιτών για την πορεία της ελληνικής οικονομίας. Σε αντίθεση με την προηγούμενη περίοδο, διαπιστώνεται αύξηση του ποσοστού απαισιοδοξίας στις 70 μονάδες, Σύνδεση γεγονότων και βαθύτερο νόημα από τις 68 της προηγούμενης μέτρησης. Ο δείκτης αισιοδοξίας για την πορεία της οικονομίας μειώθηκε κατά 3% από το 18% στο 15%, Εγκυμοσύνη ενώ το ποσοστό αποχής αυξήθηκε κατά 1%.



Το δεύτερο πάγιο ερώτημα σχετίζεται με την πορεία των προσωπικών οικονομικών των πολιτών, όπου το ποσοστό απαισιοδοξίας αυξήθηκε στο 75%, 1% περισσότερο από το Βαρόμετρο του Σεπ Τεμβρίου, ενώ μειώθηκε και ο προσωπικός δείκτης αισιοδοξίας στο 10%. Γενικότερα, η εικόνα βελτίωσης που είχαν παρουσιάσει οι δυο αυτοί δείκτες από την αρχή του έτους, όσο μικρή και αν ήταν, ψυχολογος Αιγάλεω τείνει να εξαλειφθεί, με τα ποσοστά να επανέρχονται στα επίπεδα του 2012.



Αρκετά απαισιόδοξη και ανασφαλής παρουσιάζεται η κοινωνία και στα τρία ερωτήματα που θέ ΤΕΙ το ΕΒΕΑ για κύρια, Νοσηρές συνθήκες ζωής τρέχοντα ζητήματα που την απασχολούν.



Στην ερώτηση σχετικά με το αποτέλεσμα της διάστασης απόψεων μεταξύ τρόικας και ελληνικής κυβέρνησης, η πλειοψηφία εκτιμά ότι το κοινωνικό σύνολο θα επιβαρυνθεί με επιπρόσθετα μέτρα και νέο Μνημόνιο σε ποσοστό 47%, ενώ μόλις το 16% πιστεύει σε κάποια αντίδραση απ την πλευρά της κυβέρνησης και το 11% στην υπαναχώρηση της τρόικας.



Αξιοσημείωτο είναι το υψηλό ποσοστό των συμμετεχόντων (26%) οι οποίοι είτε δεν έχουν είτε επέλεξαν να μην εκφέρουν προσωπική άποψη στο ερώτημα, προσδίδοντας τάσεις σύγχυσης και αβεβαιότητας της κοινωνίας.

Στο ερώτημα σχετικά με τον φόρο ακίνητης περιουσίας, η εικόνα είναι μοιρασμένη. Ο 1 στους 3 συμμετέχοντες στην έρευνα θεωρεί αδύνατη την καταβολή του φόρου ακίνητης περιουσίας για το 2014, ενώ αντίστοιχα πολλοί είναι και εκείνοι οι οποίοι δεν ξέρουν αν θα είναι σε θέση να καταβάλουν την αντίστοιχη εισφορά μέσα στο επόμενο έτος, λόγω δυσμενέστερων οικονομικών συνθηκών σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο. Ωστόσο, Γνώμη των άλλων ο 1 στους 2 ερωτηθέντες δηλώνει ότι θα εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του.



Στην τελευταία από τις τρεις ερωτήσεις επικαιρότητας, η οποία αναφέρεται στην πρώτη ενδιάμεση εκπτωτική περίοδο το διάστημα μεταξύ 1η και 9η Νοεμβρίου, Συμβουλές γονέων η κοινή γνώμη βρέθηκε να διατηρεί θετική γνώμη.



Σχεδόν 1 στους 2 συμμετέχοντες θεωρεί μια ενδιάμεση εκπτωτική περίοδο χρήσιμη, για τον ίδιο τον καταναλωτή, αλλά και απαραίτητη για την τόνωση της αγοράς πριν την εορταστική περίοδο των Χριστουγέννων. Επιπλέον, μόλις 1 στους 3 έχει αντίθετη άποψη ενώ λιγότερο από 1 στους 5 επέλεξε να μην συμμετάσχει.



ΠΗΓΗ: Επίλυση διαφωνιών ΑΠΕ - ΜΠΕ
ψυχολογος Εργαζόμενοι της ΛΑΡΚΟ επιτέθηκαν στον Πρ.Παυλόπουλο

Μπουκάλια με νερό εκσφενδόνισαν διαδηλωτές εναντίον του πρώην υπουργού Εσωτερικών - Ο κ. Παυλόπουλος βρισκόταν στη συμβολή της λεωφόρου Βασιλίσσης Σοφίας με την οδό Μέρλιν

Στόχος των εργαζομένων στην μεταλλευτική βιομηχανία ΛΑΡΚΟ έγινε ο πρώην υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος.



Οι εργαζόμενοι στη ΛΑΡΚΟ διαδήλωναν έξω από τη Βουλή και όταν εντόπισαν τον κ. Παυλόπουλο επιτέθηκαν εναντίον του καθυβρίζοντας τον με σκαιούς χαρακτηρισμούς. Ορισμένοι μάλιστα εκσφενδόνισαν εναντίον του μπουκάλια με νερό.



































ψυχολογος Θ. Πάγκαλος: «Σε ποιο συμπόσιο να πάω; Σε αυτούς τους αποτυχημένους;»

Εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ, ο πρώην υπουργός χρησιμοποίησε βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ

Βαρείς χαρακτηρισμούς για στελέχη του ΠΑΣΟΚ χρησιμοποίησε ο Θόδωρος Πάγκαλος, μιλώντας στο ΒΗΜΑ FM 99,5

και ερωτηθείς για τους λόγους που δεν παρέστη στο συμπόσιο του Κινήματος.



«Επί 32 χρόνια βουλευτής, μου έλεγαν να μη συγκρούομαι και να μην τα λέω
αυτά τα πράγματα. Και τώρα βγαίνουν διάφοροι τυχάρπαστοι τύποι από τη
μπλογκόσφαιρα – κάτι ούφο! – και τώρα μου λένε διάφορα. Μα, εσείς μου
λέγατε να μην τα λέω! Για να κάνετε τη φοροδιαφυγή σας, για να κάνει η
ΟΛΜΕ ιδιαίτερα… Τα έχω γράψει σε βιβλίο και έτσι βγήκε το "μαζί τα
φάγαμε". Και είναι πολύ ενδιαφέρον. Να το διαβάσετε. Σε ποιο συμπόσιο να
πάω; Σε ποιους; Σε αυτούς τους αποτυχημένους που το μόνο που τους
ενδιαφέρει είναι ο μηχανισμός; Που τσακώνονται για το αν ο ήλιος θα
είναι πράσινος ή πορτοκαλί; Αν θα λέγεται ΠΑΣΟΚ ή ΝΑΣΟΚ ή ΚΑΖΑΣΟΚ; Δεν
θέλω να μιλήσω. Ό,τι έχω να τους πω, το λέω δημοσίως, σε όλο τον κόσμο.
Στα στελέχη του αποτυχημένου συγκροτήματος που έγινε από 44% κάτω από το
10%, μονοψήφιο, δεν έχω να πω κάτι. Δεν με ενδιαφέρει να το πω, ούτε σε
ηγέτες που το έφτασαν εκεί και είναι ο Σημίτης, ο Γ. Παπανδρέου και ο
Βενιζέλος. Μαζεύτηκαν και αγκαλιάστηκαν και μας είπαν "ελάτε να πάμε
μπρος". Τι εμπρός; Τον μηχανισμό τους ενδιαφέρει να ελέγξουν και να
διατηρήσουν, για να έχουν τα προνόμιά τους και ας με διαγράψουν
επιτέλους, για να τελειώσει η αγωνία μου αν θα το κάνουν ή όχι. Μα δεν
με έχει διαγράψει ποτέ κανείς! Ούτε από το ΚΚΕ δεν έχω διαγραφεί και
έφυγα μόνος μου – και τώρα σκέφτομαι μήπως γυρίσω. Πώς τον λένε τον
γενικό γραμματέα του ΚΚΕ; Πωπω… πώς καταντήσαμε. Ούτε το όνομα του γ.γ
του ΚΚΕ να μην ξέρουμε…» είπε ο Θόδωρος Πάγκαλος εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους δεν ήταν παρών στο
Συμπόσιο για τα 39 χρόνια του ΠΑΣΟΚ την περασμένη εβδομάδα, μολονότι
είναι ιστορικό στέλεχος του κόμματος:



Μεταξύ άλλων «να κατέβουν μαζί στις ευρω εκλογές ΝΔ και ΠΑΣΟΚ» πρό ΤΕΙνε ο κ. Πάγκαλος, σχολιάζοντας ότι οι φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις μπορούν να συνυπάρξουν σε μία ευρύτερη παράταξη.



Υποστήριξε ότι υπάρχει ανάγκη για μια ευρύτερη φιλοευρωπαϊκή παράταξη. Με αφορμή τη συζήτηση για την επικαιροποίηση της προγραμματικής συμφωνίας ΝΔ- ΠΑΣΟΚ, ο κ.Πάγκαλος σχολίασε:  «Το θέμα είναι τα προβλήματα επί των οποίων υπάρχει διαφωνία. Αυτά πρέπει να συζητήσουν με τον Σαμαρά κ
  • 페이스북으로 보내기
  • 트위터로 보내기
  • 구글플러스로 보내기
  • 블로그 보내기
  • 텔레그램 보내기

댓글목록

등록된 댓글이 없습니다.

이전글 다음글